ul. Górskiego 4, Warszawa || +48 797 433 002 || info@multiocalenie.org.plamulti

Fundacja dysponuje obszernym materiałem fotograficznym prezentującym okrutne losy osób deportowanych, najczęściej w trakcie masowych zsyłek w 1936 r. (okolice Żytomierza) i 1940 r. (Kresy Wschodnie) do Kazachstanu, oraz ich potomków żyjących obecnie w różnych zakątkach Kazachstanu.

muzeum historii polskiejpatryiotyzm jutra Logo 300x119Na zdjęciach znajdują się przedmioty, które Polacy zabierali ze sobą w trakcie wywózki na Wschód. Z opowiadań kazachstańskiej Polonii wynika, iż najczęściej zabierano modlitewniki i długie, drewniane naczynie do wyrobu chleba. Z posiadanych zdjęć chcemy zrobić profesjonalną wystawę, która będzie prezentowana przede wszystkim w szkołach na terenie Województwa Podlaskiego (dużo osób, różnych narodowości, w 1940 r. zostało deportowanych z Podlasia do Kazachstanu i na Syberię). Prezentacja wystawy “Po torach dziejów – od deportacji do repatriacji” jest skierowana do polskiego społeczeństwa w celu ukazania okrutnych i niestety zapomnianych w naszym społeczeństwie dziejów Polaków deportowanych na Wschód przez władze sowieckie.

Obecnie mało wiemy na temat deportacji z lat’30 i ’40 XX wieku. Repatrianci traktowani są w Polsce jako “obcy”, “ruscy”. Polacy z Polski zazdroszczą im opieki socjalnej, jaką dostają przez pierwszy rok pobytu w naszym kraju.

Wystawa ma wyjaśnić i przybliżyć społeczeństwu przyjmującemu, kim jest repatriant i jego rodzina.

Wystawa będzie prezentowana w różnych miastach Polski, w szkołach, w okolicy których mieszkają rodziny repatrianckie. Wystawa będzie również przeciwdziałała zjawisku dyskryminacji członków rodzin repatrianckich. Prezentacja wystawy w szkołach będzie połączona z pogadankami (prezentacje multimedialne, pamiątki – mundury, nagrania) dotyczącymi 75. rocznicy masowych deportacji Polaków z Kresów i 45. rocznicy śmierci gen. Andersa, który z deportowanych Polaków utworzył na terenie b. ZSRR Armię Polską, z którą wyprowadził wiele cywilów (dzieci sieroty, kobiety). Pragniemy przybliżyć uczniom szlak bojowy Armii Polskiej, przekształconej później w II Korpus.

Zaczynamy w Krynkach 17 września 2015 roku, a o kolejnych miejscach i terminach będziemy sukcesywnie informować.

plakat wystawa 210x300

 
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd