ul. Górskiego 4, Warszawa || +48 797 433 002 || info@multiocalenie.org.plamulti

Publikacje

Szanowni Czytelnicy,
Przekazujemy w Państwa ręce szesnasty, ostatni już numer naszego MultiNewsa. Przez minionych szesnaście miesięcy analizowaliśmy dla Państwa sytuacje migracyjne w najgorętszych obszarach świata, wpływ ruchów migracyjnych na Polskę, która jest ,,wschodnią bramą” Unii Europejskiej, wspominaliśmy o wspaniałym dziedzictwie wielokulturowej Drugiej Rzeczypospolitej. W tym czasie dużo działo się na całym świecie. Problemy gospodarcze oraz kryzys migracyjny w Europie postawiły cały świat u progu nowego rozdania geopolitycznego. Co nas czeka? Czy lata prosperity czy nowa zimna wojna?

TURCJA DYSPONENTEM KLUCZY DO BRAM UNII EUROPEJSKIEJ? Turcja od zakończenia II wojny światowej aspirowała do tworzących się struktur odbudowującej się Europy. Należy podkreślić, że rząd w Ankarze był jednym z założycieli Rady Europy w 1949 r.

Ukraina – czy powiedzie się wariant gruziński? 16 lutego 2016 r. odbyło się głosowanie nad votum zaufania dla rządu Arsenija Jaceniuka. Rząd nie został odwołany, w związku z powyższym, kolejne głosowanie może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy. Taka sytuacja oznacza, że główne siły polityczne uzyskały czas na to, aby właściwie się przygotować do jesiennej kampanii wyborczej, która będzie miała na celu stworzenie nowego kształtu sceny politycznej Ukrainy.

GRUZJA W PERSPEKTYWIE NADCHODZĄCYCH WYBORÓW PARLAMENTARNYCH – STRATEGIA NA EUROPĘ ZACHODNIĄ CZY OBSZAR POSTSOWIECKI? Jesienią 2016 roku w Gruzji odbędą się wybory parlamentarne, w których Gruzińskie Marzenie miliardera Bidziny Ivanishvili będzie próbowało odnowić swój mandat społeczny do sprawowania władzy przez kolejną czteroletnią kadencję. Partia Ivanishvilego w 2012 roku, po wygraniu w wyborach ze Zjednoczonym Ruchem Narodowym Micheila Saakashvilego, miała zrealizować plan dalszego zbliżenia Gruzji z Unią Europejską i NATO.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, najserdeczniej życzymy naszym Czytelnikom wspaniałych Świąt, spędzonych w atmosferze spokoju i radości, samych szczęśliwych dni, pomyślności, zdrowia, spełnienia marzeń i realizacji planów w nadchodzącym roku.
Вiтаэмо Вас з Новим Роком та Рiздвом Христовим! გილოცავთ შობა-ახალ წელს! Жаңа жылынызбең! շնորհավոր Սուրբ Ծնունդ! З Новым Годам. Хай шчасцiць!

KONFLIKT SYRYJSKI. TURCJA – PARTNER CZY PRZECIWNIK? W okresie istnienia Imperium Osmańskiego region Wielkiego Bliskiego Wschodu znajdował się pod wpływem tego państwa oraz Persji. Dominacja Osmanów sięgała od Kaukazu do Egiptu, a nawet wybrzeży Sudanu. Obecne obszary Syrii, Jordanii, Libanu, Izraela oraz częściowo Arabii Saudyjskiej, Iraku, Iranu a nawet Kuwejtu, znajdowały się we władaniu Imperium.

Multimedialny “Słownik gwary pogranicza” to rezultat naszego projektu “Viva Podlasie”, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, i naszej ogromnej fascynacji Podlasiem.

Materiał do słownika został zebrany przez p. Joannę Czaban z Krynek.

Na nasz słownik składa się 6 opowieści mieszkańców gminy Krynki, Babiki i Szudziałowo.

Region ten tworzy mozaika religijna i etniczna. Ludzie są mocno przywiązani do tradycji i roku obrzędowego. Posłuchajcie, poczytajcie, a jeżeli jeszcze tu nie byliście, to gorąco zapraszamy do tego magicznego zakątka Polski.

Zebraliśmy tutaj informacje o wspomnieniach i obyczajach zakorzenionych w tradycji regionu.

 

Szara godzina – o wywózce i powrocie opowiada Pani Wanda Szumińska.

Kalady – Zimowe święta – opowiada Pani Maryja Kułakouska.


Część pierwsza

Część druga

Część trzecia

Część czwarta

 

Prawosławny Nowy Rok – opowiada Pani Wiera Sokołowska

 

Pogrzeb – opowiada Pani Wacława Żukiewicz

 

Wielikdzień – Wielkanoc – opowiadają Panie Wala Krysztopowicz i Lida Kuźma

Część pierwsza

Część druga

 

Święta Tatarskie – opowiada Róża Chalecka

Część pierwsza


Część druga

Logopodlaskie

 

ROSYJSKIE ZAANGAŻOWANIE W WOJNĘ DOMOWĄ W SYRII. 30 września 2015 r. Rada Federacji Rosyjskiej zatwierdziła wniosek prezydenta Władimira Putina, dotyczący użycia wojska poza granicami Rosji. W tym samym dniu lotnictwo rosyjskie po raz pierwszy wykonało misje bojowe. Jak podają media, powołując się na różne źródła, ataki te w 90 % skierowane są nie przeciwko ISIS, ale przeciwko siłom walczącym z wojskami rządowymi prezydenta Baszara al-Asada.

Multi Świat- Mołdawskie protesty w sprawie miliarda dolarów Mołdowa jest kolejnym krajem postsowieckim (po Armenii), w którym w 2015 roku społeczeństwo wyraża swoje powszechne niezadowolenie w związku z zachodzącymi w  kraju procesami. „Mołdawski Majdan” powstał w rezultacie gigantycznej kradzieży, jaka dokonała się w listopadzie 2014 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Mur graniczny – „nową” metodą ochrony granic UE? 19 sierpnia 2015 roku zakończył się w Pskowie proces funkcjonariusza estońskiej policji – Estona Kohvera. Został on skazany na 15 lat więzienia i 100 tysięcy rubli kary za: szpiegostwo, nielegalne przekroczenie granicy, posiadanie broni, oraz przemyt. „Skuteczna” akcja Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, zakończona aresztowaniem policjanta, została przeprowadzona 5 września 2014.

 
DMC Firewall is a Joomla Security extension!